Jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o. optymalnie i legalnie?

Bez wątpienia biznes ma na siebie zarabiać. Pieniądze są bardzo ważnym elementem każdej firmy, dlatego w tym odcinku na youtubowym kanale Biznesteki, dzielę się moją wiedzą – jak mądrze wypłacać środki ze spółki z o.o. Z tego odcinka dowiesz się jakie masz możliwości, żeby optymalnie i legalnie wypłacać pieniądze ze spółki z o.o.  W tym odcinku mówię o:

  • podatkach w spółce z o.o.,
  • składkach ZUS,
  • dywidendzie,
  • działalności nierejestrowanej,
  • umowach (o pracę, o działo, zlecenie),
  • najmie,
  • pożyczkach,

oraz innych istotnych aspektach, na które warto zwrócić uwagę, żeby wypłacać pieniądze optymalnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Wolisz słuchać?

Jesteśmy też dostępni na Spotify i Apple Podcast.

 

Jakie podatki płaci spółka z o.o.?

Podatek CIT w spółce z o.o.

Spółka z o.o. sama w sobie jest podatnikiem. Odprowadza od uzyskanego przychodu podatek dochodowy tak zwany CIT.  W sytuacji „małego podatnika” jest to 9% stawką, a w sytuacji „dużego podatnika” – 19% stawką. W większości przypadków mówimy o 9% stawce. Zatem jeżeli do spółki wpływają środki ze sprzedaży, to w pierwszej kolejności spółka płaci 9% CITu.

Podatek VAT w spółce z o.o.

Kolejnym podatkiem, który jest nałożony na spółkę, jest podatek VAT. Weź pod uwagę, że nie każda spółka płaci VAT. Z jednej strony spełniając określone wymogi, spółka może być zwolniona z tego podatku, z drugiej w ogóle może nie być objętym vatem. Warto się tutaj zastanowić, czy dobrze jest być w tym przypadku vatowcem.

W szczegółach o tych podatkach opowiadam w e-booku „12 sposobów jak wypłacać pieniądze ze spółki z o.o. optymalnie i legalnie”.

ZUS w spółce z o.o.

Kolejnym elementem, który występuje w zakresie obciążeń publiczno-prawnych jest ZUS. Wiele osób decyduje się na wybranie tej formy prowadzenie działalności, właśnie ze względu na wysokie koszty składek. Zresztą jest to najczęstsze pytanie, które otrzymuję w trakcie bezpłatnych konsultacji dla przedsiębiorców – czy opłaca mi się założyć spółkę, żeby nie płacić ZUS-u?

Jak wygląda ta kwestia w praktyce – czy spółka z o.o. płaci składki do ZUS?

Jeżeli mamy 2 wspólników w spółce z o.o., to spółka sama w sobie ZUS-u nie płaci. Spółka płaci ZUS dopiero w momencie, w którym wspólnik np. będzie zatrudniony na podstawie umowy o pracę, zlecenie lub innej ozusowanej. Jest to znacząca różnica w stosunku do jednoosobowej spółki z o.o. albo jednoosobowej działalności gospodarczej, gdzie wspólnik, tudzież przedsiębiorca musi odprowadzić składki.

Jeżeli sama spółka z o.o. ZUS-u nie płaci, to rozważając kwestie wypłaty środków na rzecz wspólników, warto przemyśleć:

  • czy mamy jakiekolwiek ubezpieczenie?
  • czy zależy nam na składkach emerytalnych?

Warto pomyśleć o takim zabezpieczeniu, jak chociażby możliwość korzystania ze służby zdrowia. Rozwiązaniem może okazać się zawarcie umowy ze spółką, na podstawie której te składki będą odprowadzane w momencie wypłacania środków ze spółki na rzecz wspólników.

Czy zawsze opłaca się wypłacenie dywidendy w spółce z o.o.?

Dywidenda to najbardziej rekomendowany przez urząd skarbowy sposób na wypłacanie pieniędzy ze spółki. Co nie znaczy, że to najbardziej korzystny. Dywidenda jest opodatkowana 19% podatkiem. Wypłata dywidendy nie stanowi kosztu dla spółki. Jest to zatem sytuacja, w której mówimy o podwójnym opodatkowaniu, ponieważ spółka od przychodu na początku musi zapłacić 9% lub 19% jeżeli jest dużym podatnikiem, a następnie wypłacając zysk dla wspólników, płaci kolejne 19%. Przy małym podatniku mamy zatem do czynienia ze stawką 28% i to już jest niemała stawka jeżeli chodzi o podatki.

Jeżeli jednak mamy sytuację, w której wspólnicy nie są tylko i wyłącznie biernymi wspólnikami, którzy oczekują jedynie dywidendy, ale:

  • faktycznie działają w tej spółce,
  • udostępniają tej spółce swój majątek
  • podejmują różne inne aktywności, na skutek których spółka zyskuje.

to warto poszukać innego sposobu na wypłatę pieniędzy, o czym mówię w moim e-booku „12 sposobów jak wypłacić pieniądze ze spółki z o.o. optymalnie i legalnie”. Pamiętaj, że masz prawo otrzymać wynagrodzenie rynkowe za usługi, które świadczysz dla spółki.

Będąc w temacie wypłaty dywidendy i uniknięcia podwójnego opodatkowania, warto wspomnieć o zaliczkach na poczet dywidendy.

Jeżeli wspólnicy chcą wypłacać dywidendę i chcą ją wypłacić wcześniej, pamiętajmy o dodatkowych kwestiach prawnych m.in. zaliczka na wypłatę dywidendy powinna być uregulowana w umowie spółki, inaczej w ogóle nie będzie to możliwe.

Jeżeli chodzi o dywidendę i sam zysk, to zwróćmy uwagę na kwestie przeznaczenia zysku na poczet kapitału. Jeżeli spółka na koniec roku wykazuje zysk, ale nie macie potrzeby wypłacać tych pieniędzy, to można przeznaczyć ten zysk na poczet kapitału. Jaką dodatkową korzyść podatkową nam to daje? Możemy doliczyć hipotetyczne odsetki, które będą stanowiły koszt dla spółki.

Wynagrodzenie członka zarządu albo prokurenta – czy to dobry sposób na wypłacanie pieniędzy ze spółki z o.o.?

W spółce z o.o. niejednokrotnie wspólnicy pełnią funkcje członków zarządu czy prokurenta. Wynagrodzenie z tego tytułu  powinno być uchwalone i wprowadzone do spółki.

O co chodzi ze świadczeniem powtarzającym się, czyli art.176 KSH?

Na podstawie art. 176 KSH wspólnicy mogą otrzymywać wynagrodzenie.

Plusem tego rozwiązania jest to, że nie mamy tutaj w ogóle żadnych składek. Nie ma również składki zdrowotnej. Mamy zatem wyłącznie opodatkowanie według  skali i z tego względu korzysta z tej furtki wielu wspólników.

Zachęcam jednak do zachowania ostrożności, gdyż urzędy skarbowe kontrolują, czy to faktycznie jest świadczenie powtarzające się, czy to nie jest umowa np. zlecenia., oraz to, w jaki sposób zostały uregulowane kwestie wypłaty tych środków, za jakie czynności.

Czynności powtarzające się muszą wynikać z umowy spółki, więc jeżeli chcemy skorzystać z takiej optymalizacji – musimy o tym pamiętać, żeby wprowadzić je do aktualnej umowy spółki.

Uwaga nie można wprowadzić świadczeń powtarzających się do umowy w systemie S24. Dlatego konieczna jest wizyta u notariusza.

Działalność nierejestrowana.

W sytuacji, kiedy wspólnicy nie prowadzą swojej działalności gospodarczej, korzystają również z działalności nierejestrowanej do wypłaty środków.

Jest ona o tyle ciekawym rozwiązaniem, ponieważ nie wymaga żadnych składek, ani zarejestrowania (o ile nie przekroczymy miesięcznego progu, który wynosi ponad 3000 zł). Takie wynagrodzenie jest  dochodowym według skali i podatek ten odprowadza się na koniec roku.

Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą wypłacić mniejsze kwoty, nie chcą zakładać działalności, nie chcą wybierać innych form wypłaty środków pieniężnych ze spółki.

Umowa zlecenie, umowa o pracę, umowa o dzieło w spółce z o.o.

Kolejnym rozwiązaniem, o którym warto powiedzieć, jest zawarcie umów:

  • umowy o pracę,
  • umowy zlecenie.

Jest to dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą odprowadzać składki ZUS i być w stosunku pracy. Czy to rozwiązanie jest najbardziej optymalne podatkowo? Należy to policzyć. Stosunek pracy, jak i umowa zlecenie jest relatywnie najdroższą formą zatrudnienia. Niemniej w pewnych sytuacjach może być to istotne dla wspólników, dlatego również o tym sposobie opowiadam w swoim e-booku, pokazując, jakie są składki i jak to przekłada się na pieniądze.

  • umowa o dzieło

Zawarcie umowy o dzieło,jest dość często stosowane,  ponieważ umowa ta nie jest objęta żadnymi dodatkowymi składkami.  Co więcej, możemy przy niej skorzystać z  50% koszt uzyskania przychodu, jeżeli mamy czynności objęte prawami autorskimi.

Jednoosobowa działalność gospodarcza.

Niejednokrotnie wspólnik poza tym, że jest wspólnikiem, prowadzi swoją działalność gospodarczą i wykonuje, świadczy usługi na rzecz spółki np. usługi prawne i wówczas może wystawiać fakturę do swojej spółki.

Jest to dobre rozwiązanie, jeżeli mamy do czynienia z sytuacją, w której ta jednoosobowa działalność gospodarcza jest optymalna, czyli na przykład mamy ryczałt i w ramach tego ryczałtu mamy niską stawkę podatkową. To jaką formę rozliczeń wybrać na jednoosobowej działalności gospodarczej zależy od tego, jakie usługi mamy zamiar świadczyć.  Do wyboru mamy 3 formy opodatkowania:

  • skala,
  • podatek liniowy,
  • ryczałt.

i o tych 3 formach opowiadam szerzej w e-booku.

Pożyczka, kolejny sposób na wypłatę środków ze spółki z o.o.

Spółka może pożyczyć wspólnikowi pieniądze. Nie rekomendowałabym tego narzędzia, jeżeli chcemy wypłacać, co miesiąc określoną kwotę, tylko do wyjątkowych sytuacji. Jeżeli rzeczywiście mamy taką potrzebę,  pamiętajmy o podpisaniu umowy.  Jak przy każdej pożyczce – te pieniądze będziemy musieli do spółki zwrócić.

Z drugiej strony umowa pożyczki, kiedy to my jako wspólnicy pożyczamy do spółki pieniądze, również jest pewnym sposobem na wypłatę pieniędzy ze spółki. O co chodzi? Pożyczka musi być oprocentowana i to oprocentowana na cenach rynkowych. W związku z czym, ten procent musi być ustalony rynkowo i teraz, jeżeli spółka korzysta z naszych pieniędzy jako wspólników, to jest zobowiązana do tego, żeby zapłacić nam odsetki, tak jakby zapłaciła każdemu innemu podmiotowi, od którego pożyczyłaby pieniądze.

Czy mogę wynajmować spółce np. lokal, samochód i w ten sposób wypłacać pieniądze ze spółki z o.o.?

Kolejnymi sposobami na wypłatę środków ze spółki jest najem.

Mówię tutaj zarówno o najmie lokalu, ponieważ spółka gdzieś musi mieć swoją siedzibę. Jeżeli wspólnik udostępnia swój lokal na rzecz spółki, to powinien pobrać od tego wynagrodzenie, tak jakby pobrał wynagrodzenie od każdego innego podmiotu, któremu by wynajął taki lokal.  W związku z czym jest to pewne rozwiązanie na optymalizację, dlatego, że jeżeli wspólnik wynajmie lokal do spółki, no to wówczas będzie musiał zapłacić od niego podatek, który jest podatkiem ryczałtowym.

Można również do spółki wynająć samochód, komputer, czy inny sprzęt.

Każde z tych rozwiązań, o których opowiadam, wymaga innych dokumentów oraz wdrożenia. Dla niektórych z tych rozwiązań będzie konieczna uchwała zgromadzenia wspólników. Dla innych będzie trzeba powołać pełnomocnika do zawarcia odpowiedniej umowy. W e-booku ” 12 sposobów jak wypłacać pieniądze ze spółki” opowiadam również o tym, czy warto kupić samochód do spółki, czy lepiej wynająć samochód do spółki. Jest to bowiem częste pytanie, z którym przychodzą do mnie wspólnicy, którzy się zastanawiają nad zakupem auta. Mamy to dość dobrze rozpisane i opowiadam na przykładach, jak do tego podejść i jak to policzyć.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze sposobu wypłacania pieniędzy ze spółki z o.o.?

To, co kluczowe, przy wyborze sposobu wypłacanie kapitału to – realna potrzeba spółki. Odpowiedzmy sobie na pytania:

– czy spółka potrzebuje naszych usług jako wspólników?

– czy spółka zapłaciłaby za te usługi właśnie tyle na rynku?

Te odpowiedzi pomogą nam podjąć sensowne decyzje i ograniczyć ewentualnie nadużycia. Pamiętajmy, że urząd skarbowy może kontrolować spółkę z o.o.

W wyborze najlepszego sposobu na wypłacenia pieniędzy ze spółki chodzi o to, żeby optymalizować podatki, a nie minimalizować je do zera.

Korzystajmy mądrze z narzędzi i działajmy zgodnie z prawem, a wówczas bez problemu uzasadnimy nasz wybór w razie kontroli. Proponowanie przeze mnie sposoby w żaden sposób nie naruszają obowiązku zapłaty podatków. Zachęcam do szukania wiadomości na ten temat u ekspertów np. adwokatów, doradców podatkowych, którzy pomogą Ci rzetelnie określić najlepsze rozwiązanie do wypłaty środków zgodnie z prawem.

Planujesz założyć spółkę z o.o.?

Skorzystaj z konsultacji z prawnikiem za free!

O autorce

Magdalena Biedrzycka

Założycielka BiznesTeki, Adwokat

Misją Magdy jest zwiększanie świadomości prawnej przedsiębiorców. Od lat wspiera swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłowością przedsiębiorców w zakresie umów, spółek (w szczególności sp. z o.o.) prowadzi procesy sądowe, doradza menadżerom, członkom zarządu i właścicielom firm.

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim!