Podział zysków w spółce z o.o. – co warto wiedzieć?
Twoja spółka odnotowała zysk. Chcecie go podzielić, tylko nie wiecie jak? Proces ten, choć może wydawać się skomplikowany, to wcale taki nie jest. Natomiast jest niezwykle istotny dla przyszłości spółki, jak również dla utrzymania harmonijnych relacji między wspólnikami.
W niniejszym artykule przedstawimy najważniejsze informacje, które musicie wiedzieć na temat podziału zysków pomiędzy wspólnikami.
Uchwała zgromadzenia wspólników o podziale zysku
Uchwała ta jest kluczowa, ponieważ to właśnie na jej podstawie, zostaje podzielony zysk, wypracowany przez spółkę w danym roku obrotowym. Uchwała o podziale zysków jest podejmowana podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników, które odbywa się corocznie po zakończonym roku obrotowym.
Proporcje podziału zysków
Zysk jest zazwyczaj dzielony proporcjonalnie do udziałów posiadanych przez wspólników w kapitale zakładowym spółki, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. W umowie można ustalić inne zasady podziału, np. preferencyjne udziały dla niektórych wspólników.
Zysk a kapitał zapasowy i rezerwowy
Zgromadzenie wspólników może zdecydować, że część zysków zostanie wypłacona a cześć przeznaczona na kapitał zapasowy lub rezerwowy spółki, co pozwala na zabezpieczenie finansowe na przyszłość. Takie decyzje mogą być kluczowe dla stabilności finansowej spółki i jej zdolności do inwestowania w rozwój.
Podatek dochodowy od osób prawnych (CIT)
Przed podziałem zysków spółka musi zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych (CIT) 9% lub 19 %. Dopiero zysk netto po opodatkowaniu jest dostępny do podziału między wspólników.
Dywidenda
W przypadku wypłaty zysku w postaci dywidenda pamiętać należy, iż do opłacenia będzie podatek 19%. Co ważne płatnikiem podatku jest spółka, a sama dywidenda nie stanowi kosztu uzyskania przychodu. O tym w jaki inny optymalny i legalny sposób można wypłacać pieniądze ze spółki można przeczytać w naszym bestsellerowym ebooku.
Inne sposoby wypłat pieniędzy ze spółki z o.o.
Jeżeli wraz ze wspólnikami zdecydowaliście się wypłacać pieniądze ze spółki w inny sposób niż dywidenda np. poprzez umowę o dzieło to zadbajcie już na tym etapie, aby ustalić kto i w jaki sposób może wypłacać pieniądze. Pozwoli to uniknąć kłótni, kiedy jeden ze wspólników wypłaci więcej i ewentualnych dalszych sporów. O tym jakie kwestie w tym zakresie warto omówić przeczytacie w naszym ebooku.
Potrzebujesz pomocy w kwestii podziału zysków w swojej spółce z o.o.? Zapraszam do kontaktu– udzielimy wsparcia w optymalnym podziale zysków w Twojej spółce.
O autorce
Magdalena Biedrzycka
Założycielka BiznesTeki, Adwokat
Misją Magdy jest zwiększanie świadomości prawnej przedsiębiorców. Od lat wspiera swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłowością przedsiębiorców w zakresie umów, spółek (w szczególności sp. z o.o.) prowadzi procesy sądowe, doradza menadżerom, członkom zarządu i właścicielom firm.
Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim!