Poznaj 5 powodów, dla których warto założyć spółkę z o.o.

artykuł aktualny na 2024

Spis treści:

  • Brak ZUS
  • Ograniczona odpowiedzialność
  • Sukcesja i dziedziczenie

  • Podział udziałów

  • Pozyskanie kapitału lub sprzedaż spółki

Brak ZUS

To zdecydowanie zaleta! Wbrew pozorom nie jest to jednak największa zaleta spółki z o.o. i jeżeli to jest jedyny powód, dla którego rozważasz założenie spółki z o.o. to nie rób tego!

Koszty ubezpieczeń społecznych (ZUS) w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością =nie zawsze są niższe niż w innych formach prowadzenia działalności gospodarczej, takich jak jednoosobowa działalność gospodarcza czy inna spółka handlowa. Różnice w kosztach ZUS mogą zależeć od wielu czynników, w tym od rodzaju i charakteru działalności firmy.

 To co z pewnością jest istotne to składki od wynagrodzenia udziałowców. Udziałowcy spółki z o.o. mogą ustalać swoje wynagrodzenia na podstawie umowy o pracę, zlecenia, kontraktu itp., jeżeli świadczą dla spółki jakieś czynności a wysokość tych wynagrodzeń może być elastycznie dostosowywana. Udziałowcy nie płacą składek ZUS od wypłacanego zysku (dywidendy).

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca musi płacić składki od całego dochodu, co może prowadzić do wyższych obciążeń.

Obliczając jednak opłacalność założenia spółki lub przekształcenia jdg w sp. z o.o. warto uwzględnić także inne koszty jak np. wyższy koszt księgowości.

 

Ograniczona odpowiedzialność

Jedną z najważniejszych zalet spółki z o.o. jest to, że wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za długi i zobowiązania spółki (poza wniesionym wkładem). Oznacza to, że ich prywatne majątki są chronione przed ewentualnymi stratami finansowymi spółki. Jeśli spółka z o.o. ma długi lub zobowiązania, które nie mogą być spłacone z jej aktywów, to wspólnicy nie muszą pokrywać tych długów ze swojego prywatnego majątku.

Wspólnicy spółki z o.o. muszą wnosić określony wkład własny do spółki w formie udziałów. Ten wkład może mieć postać pieniężną lub niepieniężną. Wartość tych udziałów stanowi kapitał zakładowy spółki. To właśnie kapitał zakładowy stanowi maksymalną kwotę, jaką wspólnicy odpowiadają w razie zobowiązań spółki. Spółka z o.o. ma osobowość prawną, co oznacza, że jest traktowana jako odrębna jednostka prawna od swoich wspólników. Dzięki temu spółka może nabywać mienie, zawierać umowy, sądzić się i być sądzona w swoim imieniu.

Ograniczona odpowiedzialność w spółce z o.o. jest jednym z głównych powodów, dla których wiele przedsiębiorców wybiera tę formę prowadzenia działalności. Zapewnia ona pewne zabezpieczenie osobistego majątku właścicieli w przypadku niepowodzeń finansowych firmy. Jednak zawsze istnieją pewne wyjątki od zasady ograniczonej odpowiedzialności. Jeżeli wspólnik jest także członkiem zarządu to może ponosić odpowiedzialność z art. 299 k.s.h. ale o tym opowiemy już w innym wpisie.

Sukcesja i dziedziczenie

Spółka z o.o. może istnieć niezależnie od swoich założycieli, co oznacza, że firma może kontynuować działalność nawet w przypadku zmiany wspólników (śmierci).

Dziedziczenie w spółce z o.o. dotyczy przypadków, w których udziały w spółce przekazywane są spadkobiercom po zmarłym wspólniku. Wspólnik spółki z o.o. może w testamencie przekazać swoje udziały określonym spadkobiercom. Dziedziczenie udziałów w spółce może być też uregulowane w umowie spółki.

Podział udziałów

Spółka z o.o. umożliwia elastyczny podział udziałów między wspólników, co pozwala na wspólne prowadzenie biznesu przy różnych konfiguracjach własnościowych i zarządczych. W spółce może być jeden udziałowiec lub wielu udziałowców. Jest to ważne w przypadku kiedy prowadzimy z innymi wspólne przedsięwzięcie i zależy nam, aby wspólnicy mieli określone prawa i obowiązki.

 

Pozyskanie kapitału lub sprzedaż spółki:

Spółka z o.o. ma możliwość pozyskiwania kapitału od inwestorów poprzez sprzedaż udziałów, co może pomóc w finansowaniu rozwoju firmy. Znacznie łatwiej ją sprzedać w przypadku rezygnacji z dalszego jej prowadzenia.

 

Planujesz założyć spółkę z o.o.?

Skorzystaj z konsultacji z prawnikiem za free!

Treści mają charakter edukacyjny i nie stanowią porady prawnej.

O autorce

Edyta Rygielska

księgowa i przyszła doradczyni podatkowa, ekspertka Biznesteki

Misją Edyty jest aktywne wspieranie przedsiębiorców w osiąganiu sukcesu biznesowego. Interesuje się tematem motywacji wewnętrznej przedsiębiorców i nieustannie zdobywa nowe kompetencje zawodowe.

przeczytaj artykuły EKSPERTA LUB poznaj eksperta

Przeczytaj więcej artykułów

Poznaj eksperta

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim!