Jeżeli jesteś zainteresowany założeniem własnej spółki z o.o. i chciałbyś poznać orientacyjne koszty z tym związane to jesteś we właściwym miejscu.

W dzisiejszym artykule przedstawiamy dwie możliwości założenia spółki z o.o. oraz porównamy koszty.

artykuł aktualny na 2024

Spis treści:

  • W jaki sposób można założyć spółkę z o.o.?
  • Co wpływa na wysokość kosztów założenia spółki z o.o.?
  • O jakich dodatkowych kosztach należy pamiętać przy zakładaniu spółki z o.o.?

  • Czy warto skorzystać z pomocy prawnika przy zakładaniu spółki z o.o.?

W jaki sposób można założyć spółkę z o.o.?

Spółkę z o.o. można założyć na kilka różnych sposobów:

1. poprzez notariusza – w takim przypadku wszyscy współzałożyciele spotykają się w kancelarii notarialnej, gdzie sporządzana jest umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego,

2. poprzez system s24 – korzystając z systemu s24 i dostępnego wzorca umowy spółki z o.o.

Warto poznać plusy i minusy obu systemów oglądając film:

S24 czy notariusz – jaki jest najlepszy sposób na założenie spółki z o.o.

Należy zaznaczyć, że wzorzec umowy używany w systemie s24 oferuje jedynie podstawowe rozwiązania i ma ograniczone możliwości dostosowywania postanowień umowy spółki. Wzorzec zawiera głównie obowiązkowe postanowienia i nie jest wystarczający do pełnego zabezpieczenia interesów spółki i jej wspólników. Rejestracja spółki za pośrednictwem systemu S24 jest szybka, ale wiąże się z wieloma formalnymi ograniczeniami, o których możesz dowiedzieć się w filmie:

System S24 dostępny jest pod linkiem: https://ekrs.ms.gov.pl/s24/

Od 1 lipca 2021 roku spółki zakładane u notariusza także rejestruje się elektronicznie przez Portal Rejestrów Sądowych (PRS). Nie ma już możliwości „papierowego” złożenia wniosku do Krajowego Rejestru Sądowego.

Portal Rejestrów Sądowych dostępny jest pod linkiem: https://prs.ms.gov.pl/

W obu wariantach należy pamiętać, aby dołączyć niezbędne dokumenty. Nie wszystkie dokumenty są dostępne w systemach. Brakuje w nich np.:

  • oświadczenie o wyrażeniu zgody osoby powołanej do reprezentowania spółki wraz z oświadczeniem o jej adresie do doręczeń (jeżeli jest wymagane)
  • dane osób uprawnionych do powołania zarządu;
  • dane adresowe osób uprawnionych do reprezentacji spółki
  • lista wspólników
  • oświadczenie o wniesieniu wkładów

W obu wariantach rejestracji zarówno przez system s24 jak i PRS wniosek może złożyć pełnomocnik, który zadba, aby niczego nie zabrakło we wniosku.

Co wpływa na wysokość kosztów założenia spółki z o.o.?

Koszty zakładania spółki z o.o. zależą od różnych czynników, które łącznie wpływają na końcowe wydatki, do których zalicza się:

1. Kapitał zakładowy spółki: Minimalna kwota kapitału zakładowego wynosi 5 000 zł, jednak może być wyższa, w zależności od wyboru wspólników.

Kapitał ten musi zostać wpłacony na konto bankowe lub jako wkład przed rejestracją spółki, jeśli wybierze się tradycyjną formę zakładania spółki z o.o. Zwykle najprościej jest dokonać wpłaty w formie kapitału zakładowego. Im wyższy kapitał tym większy wydatek. Pamiętać należy jednak, że wpłacony kapitał nie przepada, można go wykorzystać na pokrycie pierwszy kosztów jakie pojawią się w spółce.

2. Koszty notarialne: Akt notarialny jest konieczny do utworzenia spółki z o.o. w tradycyjny sposób i musi zostać podpisany przed notariuszem.

Opłata notarialna może wynosić od około 300 do 1500 zł, zależnie od wielkości kapitału zakładowego. Dodatkowo, koszty obejmują opłaty za wypisy z aktu notarialnego i podatek pcc. Honorarium notariusza i podatek są zależne od kapitału zakładowego spółki, im wyższy kapitał, tym wyższe honorarium. W przypadku zakładania spółki poprzez system s24 ten koszt nie występuje.

3. Koszty rejestracyjne: Po podpisaniu aktu notarialnego, spółkę trzeba zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Koszty rejestracyjne obejmują opłatę za złożenie wniosku oraz publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W przypadku rejestracji spółki w oparciu o umowę spółki podpisaną u notariusza opłaty wynoszą 600 zł, przy zakładaniu spółki w s24 opłaty wynoszą 350 zł.

4. Dodatkowe wydatki: Dodatkowe koszty mogą wynikać z konieczności przygotowania umowy spółki oraz innych umów, jakie trzeba zawrzeć, a także w doradztwa prawnego czy podatkowego.

5. Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC): Ten podatek zależy od wartości kapitału zakładowego planowanej spółki i wynosi 0,5% kapitału zakładowego, pomniejszonego o określone koszty.

W przypadku zakładania spółki u notariusza, podatek ten zostanie pobrany przez notariusza. W przypadku zakładania spółki za pośrednictwem systemu S24, PCC trzeba uiścić indywidualnie.

Koszty związane z założeniem spółki z o.o. będą się różnić w zależności od wybranej formy zakładania oraz ewentualnego skorzystania z profesjonalnego wsparcia i doradztwa prawnego lub podatkowego. Ostateczne koszty utworzenia spółki z o.o. są uzależnione od konkretnej sytuacji każdego przypadku.

O jakich dodatkowych kosztach należy pamiętać przy zakładaniu spółki z o.o.?

 

Koszty księgowości.

Koszty biura rachunkowego zależą od różnych czynników, w tym od rozmiaru działalności firmy, ilości dokumentów i pracowników. Przykładowo, orientacyjnie, koszty takiej obsługi mogą wynosić od 500 zł do 1500 zł netto miesięcznie przy małej działalności. Dodatkowo, należy uwzględnić obowiązek sporządzenia rocznego sprawozdania finansowego przez spółkę z o.o., co wiąże się z dodatkowymi kosztami związanymi z usługami księgowymi.

Koszty pomocy prawnej.

Założenie spółki to zazwyczaj pierwszy krok. W dalszej kolejności pomoc prawnika może być nieoceniona w sytuacji, kiedy potrzebne będzie podjęcie uchwał przez zgromadzenie wspólników, podpisanie umowy z członkiem zarządu, udzielenie pożyczki przez wspólnika, zawarcie umowy najmu lokalu itd.

 

Wszelkie te czynności warto skonsultować z doświadczonym prawnikiem, który podpowie jak najkorzystniej przygotować takie dokumenty od strony prawnej, podatkowej i biznesowej.

 

Czy warto skorzystać z pomocy prawnika przy zakładaniu spółki z o.o.?

Jeśli Twoje potrzeby dotyczące treści umowy spółki z o.o. lub relacji między wspólnikami wykraczają poza standardowe zapisy we wzorze umowy dostępnym w systemie s24, jeśli co najmniej jeden ze wspólników chce wnosić wkład w formie niepieniężnej, jeżeli chcesz zabezpieczyć się na wypadek śmierci wspólnika, wprowadzić inne zasady reprezentacji, rozważyć kwestie wypłaty zysku ze spółki, to warto skonsultować się z prawnikiem.

Możesz zlecić przygotowanie umowy spółki z o.o. od podstaw, dostarczając swoje wytyczne i preferencje, a prawnik przygotuje umowę spółki z o.o., która spełni Twoje oczekiwania w ramach obowiązujących przepisów prawnych.

Podpowiemy także na co zwrócić uwagę, jakie pytania zadać sobie przed założeniem spółki oraz jakich formalności dopełnić już po jej rejestracji przez sąd.
Jeżeli jesteś zainteresowany wsparcie doświadczonego prawnika to umów się na bezpłatną konsultację prawną.

Będziesz mieć pewność, że Twoja umowa spółki z o.o. zostanie przygotowana profesjonalnie, a Ty dostarczysz solidne prawne podstawy dla rozwoju swojego biznesu.

Pozdrawiam
adw. Magdalena Biedrzycka

 

O autorce

Magdalena Biedrzycka

Założycielka BiznesTeki, Adwokat Biznesu

Misją Magdy jest zwiększanie świadomości prawnej przedsiębiorców. Od lat wspiera swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłowością przedsiębiorców w zakresie umów, spółek (w szczególności sp. z o.o.) prowadzi procesy sądowe, doradza menadżerom, członkom zarządu i właścicielom firm.

Zapisz się na Biznesletter

Będziesz otrzymywać (w każdą niedzielę o 9:00) merytoryczne treści dotyczące prawa i podatków w biznesie a także rabaty przewidziane wyłącznie dla zapisanych. Teraz już nic Cię nie ominie!

Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim!