S24 czy notariusz – jaki jest najlepszy sposób na założenie spółki z o.o.?
Witam was w kolejnym odcinku podcastu BiznesTeka „Dobra spółka z o.o.” od strony prawnej oraz praktycznej.
Dzisiaj porozmawiamy o tym, w jaki sposób zawrzeć umowę spółki z o.o. Czy wybrać umowę u notariusza czy wybrać system S24?
Porozmawiamy o tym, jakie są różnice pomiędzy tymi systemami i jakie mogą być tego konsekwencje.
treści aktualne na 2024
Wolisz słuchać?
Jesteśmy też dostępni na Spotify i Apple Podcast.
Notariusz czy s24?
Zacznę może od omówienia tego, jak wygląda umowa w przypadku systemu s24.
Zawarcie umowy na wzorcu wiąże się z tym, że wzorzec narzuca nam pewne rozwiązania. W systemie S24 można sobie podejrzeć taką umowę, można zobaczyć, co faktycznie w tej umowie mamy. Mamy tam mały zakres możliwości wprowadzenia zmian. Te postanowienia to są tak naprawdę postanowienia podstawowe, które muszą być, aby ta spółka funkcjonowała. Nie ma tam wielu postanowień, które ja wprowadzam do spółek z o.o. w momencie, kiedy rejestrujemy je u notariusza i które uważam, że mogą być istotne.
Jeżeli jednak zdecydujecie się na tą formę, ponieważ to jest forma, która jest tańsza, można w ten sposób samodzielnie założyć spółkę z o.o.. Wówczas przeczytajcie dokładnie, co w tej umowie jest. Zastanówcie się nad każdym tym postanowieniem, czy faktycznie warto i w jaki sposób je uregulować?
Tu przede wszystkim zwracam uwagę na to, żebyście wzięli pod uwagę możliwość wypłaty zaliczek na poczet zysku. Może wam się to przydać w momencie, kiedy będziecie chcieli sobie wypłacić takie środki ze spółki? Taka możliwość powinna być zastrzeżona w umowie i w tej umowie w systemie jest 24 jest to do wyboru. Zastanówcie się również nad tym, czy jest wymagana zgoda na zbycie udziałów w spółce, żebyście wiedzieli, czy wspólnik będzie mógł samodzielnie zbyć udziały, czy jednak będzie wymagana tutaj zgoda spółki? Co do innych elementów, tak jak mówiłam większej możliwości zmian nie ma, co jest moim zdaniem sporą wadą.
Porozumienie wspólników.
Jeżeli chcecie na przykład uregulować kwestie z wspólnika, dojść do porozumienia, kto, co robi, jak chcemy rozwiązać kwestie związane na przykład z zakazem konkurencji możecie wówczas pomyśleć o takim rozwiązaniu, aby założyć spółkę w systemie 24, który nie jest idealny, ale pozwoli wam już rozpocząć, działać i jednocześnie z boku zawrzeć tak zwane porozumienie wspólników i w ramach tego porozumienia wspólników zastrzec sobie między sobą pewne obowiązki i prawa. To, w jaki sposób kto będzie działał w spółce, jakie będzie czynności podejmował? Czy w ogóle będzie je podejmował, czy ich nie będzie podejmował, ponieważ jest typowym inwestorem pasywnym. Zawrzyjcie sobie takie porozumienie. To porozumienie jest umową cywilnoprawną. Nie musicie go nigdzie pokazywać. To jest umowa pomiędzy wspólnikami.
S24 + notariusz.
Inną sytuacją, w której ja uważam, że założenie spółki z o o przez system jest 24, może być dobrym rozwiązaniem, to kiedy chcemy szybko rozpocząć działalność i zależy nam na szybciej szybkiej rejestracji. System jest 24 jest szybszy niż ta druga możliwość, czyli założenie. Czyli zawarcie umowy u notariusza, a następnie rejestracja przez PRS. Dlaczego? No bo ten system właśnie działa na wzorcach i ta rejestracja teoretycznie powinna trwać 24 godziny bywa różnie, ale powinna trwać 24 godziny. Możecie wówczas przyjąć taki model, że rejestrujecie spółkę przy systemach 24. Po kilku dniach macie ją gotową, możecie już podejmować kolejne działania i czynności, które są istotne, żeby taką spółkę już móc wykorzystać do sprzedaży, tak jak na przykład zgłoszenie do Vatu, wysłanie wszystkich innych formularzy, które są potrzebne. W tym zakresie, co należy zrobić już po rejestracji spółki za możecie sobie sprawdzić checklistę, które którą dla was przygotowałam. Jest to lista, którą wysyłam każdemu klientowi, który u mnie rejestruje spółkę z o.o. po to, żeby krok po kroku wiedział, jakie działania ma podjąć i w jakiej kolejności, żeby nie biegał, nie tracił czasu bez sensu na dowiadywanie się tego, że czegoś jeszcze nie ma albo coś jeszcze nie jest, nie jest przygotowane i najpierw musi zrobić jedną rzecz, żeby móc zrobić drugą rzecz.
Jeżeli już macie zarejestrowaną taką spółkę, to możecie się umówić na to, że będziecie zmieniać umowę spółki już u notariusza. Czyli zobaczcie, macie tutaj spółkę, które już powoli może rozpoczynać swoją działalność. Załatwiacie wszystkie formalności, a z drugiej strony możecie pracować nad treścią dobrej umowy spółki z o.o. To jest proces, który trwa trochę dłużej. Warto do niego przysiąść. Warto zadać sobie wszystkie ważne pytania i warto w ten sposób już poukładać docelowo tą spółkę, więc w ten model, w którym najpierw rejestrujemy, później zmieniamy umowę. U notariusza też jest bardzo ciekawym rozwiązaniem i sporo klientów z tego modelu u mnie również korzysta.
Dlaczego zawarcie umowy spółki u notariusza jest lepszym rozwiązaniem?
Uważam, że tą umowę tak naprawdę uszyć na miary danego przedsiębiorstwa. Możemy w niej zawrzeć wszystkie najważniejsze elementy, nie tylko te, które są wymagane przez przepisy prawa, ale również te dodatkowe, o których często. Zapominamy, które mogą mieć olbrzymie znaczenie, jeżeli dane sytuacje będą miały miejsce.
O czym mowa? Możemy tu przede wszystkim rozwiązać kwestie zbycia udziałów. Jeżeli mamy spółkę dwuosobową, chcielibyśmy mieć wpływ na to, kto ewentualnie będzie naszym wspólnikiem. Wyobraźcie sobie sytuację, że Wasz wspólnik sprzedaje swoje udziały osobie, której nie znacie i potem wy musicie z tą osobą dojść do porozumienia i prowadzić wspólnie przedsiębiorstwo. To jest moim zdaniem ważny element, który można uregulować w umowie spółki. Można w niej zastrzec prawo pierwszeństwa, prawo pierwokupu, można wskazać, w jakich sytuacjach to właśnie wy będziecie mogli te udziały kupić albo co można z tymi udziałami zrobić, żeby ostatecznie nie mieć sytuacji, w której nie macie wpływu na to, kto jest w składzie wspólników. To jest ważny element.
Kolejnym ważnym elementem jest to, o czym często zapominamy, czyli kwestia dziedziczenia udziałów. Ja wiem, wszyscy będziemy żyli wiecznie, ale zdarzają się sytuacje, kiedy na przykład wspólnik zginie w wypadku. Wówczas co do zasady dziedziczą jego spadkobiercy, jeżeli tych spadkobierców będzie kilkoro, wówczas może to doprowadzić do paraliżu. W umowie spółki spadkobranie można wyłączyć. I to jest ważny element.
Kolejnym elementem, na który ja zawsze zwracam uwagę, to jest kwestia tego, w jaki sposób objęte są udziały w przypadku małżonków, czy małżonkowie obejmują udziały z majątku wspólnego czy nie.
I tutaj przykład sytuacji, która może mieć dla was znaczenie.
Małżonkowie zdecydowali się na to, że mąż będzie prowadził spółkę z o.o. tylko i wyłącznie mąż był wspólnikiem. Mąż objął udziały wkładem pieniężnym ze swojego rachunku bankowego w spółce był drugi wspólnik i przez wiele lat myśleli, że oni we dwójkę prowadzą tą spółkę i że to jest ich spółka. Po tych latach okazało się, że małżonkowie rozwiedli się. I w tej sytuacji, pomimo, że żona nie była wspólnikiem, nie objęła udziałów i nigdy nie brała udziału w działaniach spółki weszła w skład wspólników, ponieważ w przypadku rozwodu doszło do rozdzielności majątkowej i jeżeli udziały były objęte z majątku wspólnego, to wówczas ona stała się wspólnikiem w tej spółce. Warto o tym pomyśleć i warto o tym pamiętać, ponieważ w niejednej spółce z o.o., która nawet była stworzona u notariusza takich zapisów nie ma, a moim zdaniem, jeżeli mamy do czynienia z małżonkami, to warto przynajmniej o tym porozmawiać, wiedząc, na co się decydujemy.
Kolejnym elementem, który jest dość istotny w umowie spółki, którego nie możemy zawrzeć w umowie spółki zawieranej przez system raz 24 to jest artykuł 176 kodeksu spółek handlowych, czyli powtarzające się świadczenia. Jest to jedna z metod wynagradzania wspólników w momencie, kiedy oni wykonują jakieś czynności powtarzające się na rzecz spółki. Jednak ta metoda musi być wpisana do umowy spółki, jeżeli jej nie wpiszemy. No to wówczas nie będziemy mogli skorzystać z tego narzędzia.
I takich postanowień mogłabym wymienić Wam wiele, ale nie o tym w dzisiejszym odcinku. Zależało mi przede wszystkim na tym, żebyście mieli świadomość, że system S 24 może być dobrym rozwiązaniem w określonych sytuacjach, kiedy chcemy szybko zarejestrować spółkę, a następnie dokonamy zmianę umowy spółki u notariusza. Pozostawienie samej umowy spółki w systemie 24 może rodzić negatywne konsekwencje. Jeżeli mamy wspólników, jeżeli dojdzie do sporu wspólników.
Rekomenduję wam, żebyście zawierali umowę spółki z o.o. u notariusza, żebyście usiedli, zadali sobie wszystkie pytania, zastanowili się, czego wy oczekujecie od tej spółki, czego oczekujecie od innych wspólników i jak ta współpraca ma być ułożona?
Życzę wam samych wspaniałych współprac i mam nadzieję, że te umowy, które przygotujecie i te współpracy, które się nawiążą na podstawie tych umów będą owocne.
Treści mają charakter edukacyjny i nie stanowią porady prawnej.
Planujesz założyć spółkę z o.o.?
Skorzystaj z konsultacji z prawnikiem za free!
O autorce
Magdalena Biedrzycka
Założycielka BiznesTeki, Adwokat
Misją Magdy jest zwiększanie świadomości prawnej przedsiębiorców. Od lat wspiera swoją wiedzą, doświadczeniem i pomysłowością przedsiębiorców w zakresie umów, spółek (w szczególności sp. z o.o.) prowadzi procesy sądowe, doradza menadżerom, członkom zarządu i właścicielom firm.
Podoba Ci się ten artykuł? Podziel się nim!